מערכת הספרינקלרים היא מערכת מתזי מים חכמה שנכנסת לפעולה בתגובה לעליית טמפרטורות במבנה בו היא מותקנת, בית עסק או בית פרטי. כאשר פורצת שריפה במבנה, מערכת המתזים נכנסת לפעולה באופן מיידי ומשתלטת על השריפה.

לפי האגודה הלאומית לסיכוני אש (ה-NFPA) הספרינקלרים הם המערכת היעילה ביותר למיגון בניין מפני בטיחות אש, הם מקטינים את הסיכויי למקרי מוות ב50%-66% ממקרי השריפה, ומשתלטים היטב על השריפה עד להגעת כוחות הכיבוי.

מערכת הספרינקלרים מתוכננת כך שכאשר הטמפרטורות יגיעו לסף מסוים (מכוונן על ידי המתקין), באופן מיידי יתפרצו מים מתוך המערכת וימנעו את התפשטות האש. המנגנון שמפעיל את המתזים הוא מנגנון הפועל לרוב על ידי התרחבות של אמפולה מלאה בחומר כימי רגיש לחום. החומר שבתוך האמפולה סגור בשסתום.

כאשר הטמפרטורות בסביבה עולות, החומר מתרחב, מנפץ את השסתום וכך כל המים שבצינור פורצים החוצה בלחץ מים חזק ומותזים על מקור השריפה. כאשר כוחות הכיבוי מגיעים למבנה, הם מכבים את זרם המים הראשי, וע"י כך גם את מערכת הספרינקלרים.

מערכת הספרינקלרים היא מערכת עצמאית שאינה תלויה בהפעלת אדם, היא פועלת אך ורק במקום בו התפרצה השריפה (כלומר, הספרינקלרים פועלים באופן נקודתי אך ורק במקום בו פרצה האש), מתאימה את עצמה לעוצמת הדליקה, והיתרון הגדול ביותר שלה הוא העובדה שהיא מונעת מהשריפה להתפשט ברגע בו זוהתה, וע"י כך מצילה חיי אדם ורכוש.

צינורות מערכת הספרינקלרים לרוב מלאים מים באופן תמידי, ולכן יכולים להגיב באופן מיידי לשינויי טמפרטורה שהוגדרו.

כיום, הדרישה להקמת מערכת ספרינקלרים בבניין הולכת וגוברת מצד רשות הכבאות הארצית לכל עסק חדש ולבנייני מגורים מעל 8 קומות, בנוסף לפרויקטים של תמ"א 38 שמחויבים במיגון אש לבניין ולדירות חדשות לפי תקנות הרשות הארצית לכבאות.

 

צור קשר